Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mit o Prometeuszu - Przykładowe wypracowania

Prometeusz jako patron ludzkości – charakterystyka postaci

    Prometeusz to główna postać antropogenicznego mitu, opowiadającego o stworzeniu człowieka. Nową istotę kreuje tytan poprzez zmieszanie gliny z łzami, duszę natomiast tworzy z niebieskiego ognia. Stworzony przezeń człowiek jest słaby i bezbronny, nie potrafi sam zadbać o siebie. Prometeusz otacza ludzi opieką, wykradając dla nich ogień od bogów, ucząc ich zdobywania pożywienia i rzemiosł przydatnych do przetrwania. Oszukuje bogów, doprowadzając do tego, że ludzie teraz w ofierze będą im składali tylko kości i tłuszcz zwierząt, za co spotyka go kara. Zostaje przykuty do skały Kaukazu i każdego dnia nadlatuje tam orzeł, który zjada jego wątrobę, ta zaś za każdym razem odrasta
    Prometeusz, którego imię znaczy Przewidujący, jest jednym z rodu tytanów, który zrodził się ze związku Uranosa i Gai. Tytanie zostali strąceni do otchłani, jednak w niewyjaśniony sposób Prometeuszowi udało się uniknąć tego losu. Nudzi go bezludny świat, tworzy więc samemu człowieka. Czyn ten świadczy o jego nadnaturalnych zdolnościach. Opieka, jaką roztacza nad stworzonym bytem, jest świadectwem jego dobroci. Tytan martwi się o bezbronnych ludzi, pragnie, by byli silni i odporni na wszelkie krzywdy, dlatego naucza ich. Jest całkiem inny niż bogowie Olimpu, którzy nie interesują się tym, co dzieje się na świecie, ponieważ bardziej zajmują ich własne konflikty i romanse. Dopiero gdy Prometeusz, chcąc sprawić, by ludzie nie musieli jeść surowego mięsa i by mogli się ogrzać, wykrada z Olimpu ogień, bogowie wpadają w złość. Posyłają ludziom piękną Pandorę i tajemniczą beczkę. Prometeusz jest mądry i inteligentny, dlatego wie, że kobieta stanie się przyczyną jakiegoś nieszczęścia. Kiedy faktycznie tak się dzieje, postanawia dokonać zemsty na bogach.