Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Mit o Prometeuszu - Główne wątki i hasła utworu

Mity to piękne opowieści, które zawierają w sobie wiele mądrości, nakazów i symboli. W omawianym micie znajduję się kilka takich elementów, które po dziś dzień, uznawane są za pewne symbole.

ZEUS – to bóg bogów – często określa się tym mianem kogoś najważniejszego, dla kogo nikt się nie liczy prócz niego samego.

PROMETEUSZ – to symbol odwagi i poświęcenia dla dobra ludzkości; jest także kojarzony jako pierwszy i jedyny człowiek, który dostarczył ludziom na ziemię ogień.

PANDORA – symbol podstępnego piękna i zdradliwości.

W mitach często pojawiają się pewne określenia, które przeszły do słownika i są używane także po dziś dzień. W micie o Prometeuszu pojawia się hasło:

Puszka Pandory – oznaczająca zbiór wszystkich nieszczęść, chorób, które spadają nagle na człowieka; utożsamiana jest ze złem i niesprawiedliwością jakie spotykają ludzi, którzy na to nie zasługują.

Mit o Prometeuszu to także opowieść o poświęceniu dla dobra ludzkości. Mimo, iż tytułowy bohater domyśla się jaka kara czeka go za przeciwstawienie się bogom, podejmuje to ryzyko gdyż dla niego ważniejsze jest dobro ludzkości niż interes bogów, którzy chcą bardzo uzależnić ludzi od siebie.